بیش از 100 عنوان کتاب ، نقشه و محصولات راهنمای...

-

وحیدرضا اخباری، مدیرمسئول انتشارات راهنمای سفر با بیان اینکه از سال 87 اطلاعات مربوط به گردشگری کشورهای مختلف برای تهیه این محصولات جمع‌آوری شده، به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: انتشارات راهنمای سفر به‌عنوان تخصصی‌ترین مرجع مکتوب سفر در ایران با هدف کمک به گردشگران فارسی زبان و هم‌وطنان عزیز در سفر به مقاصد مختلف دنیا تاسیس شد و اینک با تولید بیش از 100 عنوان کتاب راهنمای سفر، نقشه و محصولات راهنمای سفر به زبان فارسی، نقش خود را در بالابردن آگاهی و فرهنگ سفر ایرانی ایفا می‌کند.

وی گفت: در سال جدید کتاب‌های راهنمای سفر با مقاصد داخلی به زبان فارسی و زبان‌های مختلف تولید خواهد شد.

اخباری بیان کرد: از ابتدا یکی از اهداف اصلی ما ارائه اطلاعات گردشگری ایران به توریست خارجی بوده اما چون تا کنون تقاضای مردم بیشتر در حوزه تورهای خروجی بوده است به همین دلیل در مرحله نخست اقدام به انتشار کتاب در حوزه معرفی جاذبه‌های گردشگری خارجی کردیم. کتاب‌های راهنمای سفر شامل اطلاعات کامل گردشگری مقاصد مورد نظر بوده که در چند بخش به خواننده ارائه می‌شود.

نگاهی به مجموعه کتاب‌های راهنمای سفر 

مطالب این کتاب‌ها در هفت بخش تنظیم شده که شامل عناوین «مقدمه»، «تاریخچه»، «گردشگری»، «فعالیت‌ها»، «رستوران‌ها و کافه‌ها»، «نکات ضروری سفر» و «هتل‌ها و رستوران‌های پیشنهادی» است.
 
بخش نخست «مقدمه» به بیان چگونگی تشکیل کشور و شهر، ایجاد حکومت، تمدن، تباین شهری و امکانات کلی می‌پردازد. «تاریخچه» در بخش دوم مورد توجه قرار گرفته و در آن نکات مهم تاریخی و اسناد بین‌المللی و قراردادهای بین‌المللی و تقویم تاریخ مشاهده می‌شود.

بخش سوم به «گردشگری» اختصاص دارد و به جذابیت‌های تاریخی و طبیعی با توجه به تقسیم‌بندی منطقه‌ای، موزه‌ها و عبادتگاه‌ها پرداخته است. همچنین دسترسی، ساعات بازدید، تهیه بلیط، هزینه‌ها و توضیحات نیز در آن گنجانده شده است.

در بخش چهارم با عنوان «فعالیت‌ها» چه چیزی را از کجا بخریم، موسیقی، ورزش‌های محلی و بین‌المللی و تفریحات و سرگرمی‌ها قرار گرفته است.
بخش پنجم «رستوران‌ها و کافه‌ها» بخش مورد توجه خوانندگان است که در آن غذاها و نوشیدنی‌های سنتی و محلی برای هر ذائقه، توضیحات منو رستورا‌ن‌ها فهرست شده است.

مولف «نکات ضروری مسافر» را در بخش ششم مورد توجه قرار داده و فهرست مفصلی از مسائلی مانند اقامتگاه‌ها، آدرس‌ها، فرودگاه‌ها، بودجه‌بندی سفر، کرایه اتومبیل، آب و هوا در فصول مختلف، پوشش و لباس، جرائم و مسائل ایمنی، گمرک و الزامات، مسافرت معلولین، رانندگی، برق، سفارت‌خانه و کنسولگری ایران، فوریت‌ها، رسیدن به مقصد، راهنماها و آژانس‌های گردشگری، بهداشت و مراقبت پزشکی، تعطیلات رسمی، زبان و جملات روزمره، نقشه‌های مناطق، رسانه‌های تصویری و نوشتاری، پول، ساعات شروع به کار، عکسبرداری، پلیس، دفاتر پست، حمل و نقل عمومی، دین و مذهب، تلفن‌های ضروری، مناطق جغرافیایی، انعام دادن، سرویس بهداشتی، دفاتر اطلاعات گردشگری، وب سایت‌ها و کافی نت‌ها و مهمانسراهای جوانان را در خود جای داده است.

بخش پایانی «هتل‌ها و رستوران‌های پیشنهادی» دسته‌بندی هتل‌ها و رستوران‌ها با توجه به قیمت و مناطق را مبنای خود قرار داده است.